author Image

Türk Günü Yürüyüşü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Türk Günü Yürüyüşü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Türk Günü Yürüyüşü

Türk Günü Yürüyüşü, her yıl Mayıs ayında yapılan, genellikle (özellikle son zamanlarda) devlet desteği olmadan, kulüplerin, federasyonların, derneklerin, üniversite öğrenci kluplerinin ve elçilik görevlilerinin katıldığı tüm Türklerin katıldığı bir etkinliktir. Burada hemen bir parantez açarak, tüm Türklerden kastımızın KKTC, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan ve Kırım Türklerinin de dahil olduğunu söylemeliyiz.

Bu organizasyonun ana yürütücüsü ve düzenleyicisi Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) olmakla beraber, her yıl binlerce gurbetçimizin katıldığı etkinliklere futbol kulüpleri, belediye başkanları ve konsolosluk çalışanları da destek vermektedir. Türk Günü Yürüyüşü, Amerikan ulusal marşı ve İstiklal marşımızla başlar, coşkulu tezahüratlarla, bestelerle, marşlarla ve konuşmalarla devam eder. Bu yürüyüş Manhattan sokaklarında başlar ve önceden belirlenen bir milli parkta biter. Ayrıca Türk Günü Yürüyüşü tamamen yasal ve valilikten izin alınmış gösterilerdir.


Son Türk Günü Yürüyüşü Nasıldı?

Mayıs ayının son haftası gerçekleşen etkinlikte katılımcı sayısında ciddi bir azalma olsa da, genel olarak iyi bir yürüyüş olduğunu söylemek mümkün. Son Türk Günü Yürüyüşü’ne katılan isimlerden bahsetmek gerekirse, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu, Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) başkanı Atilla Pak, New York Başkonsolosu Ertan Yalçın, KKTC New York Temsilcisi Mehmet Dana, Beşiktaş-Fenerbahçe-Galatasaray-Karşıyaka spor kulüplerinin New York taraftar toplulukları ve bir çok ünlü isim katılmıştır.

Subscribe to our newsletter

Sign up here to get the latest news, updates and special offers delivered directly to your inbox.

You can unsubscribe at any time

Yorum Bırak

Yorum Bırak

    Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmayı hedefliyoruz. Bu nedenle, çerezlerden ve sitemizle nasıl etkileşimde bulunduğunuza ilişkin verileri kaydedecek araçlardan faydalanıyoruz. Lütfen daha fazla bilgi almak için Gizlilik Politikası nı ziyaret ediniz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.