author Image

Mersin’de Görülmesi Gereken Yerler

Mersin’de Görülmesi Gereken Yerler

Mersin’de Görülmesi Gereken Yerler

 

Mersin Doğu Akdeniz’in en büyük şehirlerinden biridir. Turistik açıdan da son derece aktif olan Mersin plajları, şelaleleri meşhur Kızkalesi ile gezmek isteyenleri bekliyor. Bunun yanı sıra tantuni, kerebiç, cezerye gibi birbirinden lezzetli yiyecekleriyle de dikkat çekiyor. Akdeniz’deki en büyük şehirlerden biri olduğu için pek çok kesimden insanın göç etmesiyle pek çok farklı kültürü bir arada bulunduruyor. Aynı zamanda Mersin pek çok uygarlığın yaşadığı antik kentleri de barındırıyor. Bu yazımızda güzel ilimiz Mersin’de görülmesi gereken yerler hakkında bilgilere yer verdik.

 

Yerköprü Şelalesi

 

Mersin Mut ilçesine bağlı en etkileyici doğa harikalarından biri Yerköprü Şelalesi’dir. Şelalenin hemen arkasında bir mağara ve göl vardır. Yerköprü Şelalesi yaklaşık 29 metreden dökülür. Ermenek Çayı yönüne doğru şelaleye gitmek için arabaya geçit vermeyen 40 dakikalık bir yürüme mesafesi var.

 

Kleopatra Kapısı

 

Yüksekliği 8.50 metre kare olan Kleopatra Kapısı , Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın Tarsus’a girdiği kapı olduğundan tarihi değeri oldukça büyüktür. Mersin antik dünyanın en önemli liman kentlerinden biridir ve devletler arasındaki ticaret açısından Kleopatra Kapısı çok önemli bir unsurdur.

 

Kızkalesi

 

Deniz’in ortasında yalnızca balıkçı motorlarıyla ulaşılabilen Kızkalesi, Erdemli’nin en çok bilinen yapılarındandır. Mersin’e 60 km uzaklıkta bulunsa da ilginç hikayesinden ve muhteşem yapısından dolayı en çok görmeniz gereken yerlerdendir.

 

Cennet Cehennem Çökükleri

 

Silifke denince akla ilk gelen yerlerden Cennet Cehennem Çökükleri en çok ziyaret edilen doğa harikalarından biridir. Cehennem Çöküğü, ekipman yardımı olmadan inilmesi mümkün olmayan bir konumdadır ve ziyaretçileri çok zorlar. Cennet Çöküğü’nde ise tarihi bir kilise yer alır.

 

Soli Pompeiopolis Antik Kenti

 

Mezitli ilçesine bağlı olan Soli Pompeipolis Antik Kenti, Neolistik, Helenistik ve Roma dönemlerinden pek çok farklı medeniyetin izlerini taşır. Harap olmuş yapısından dolayı Viranşehir olarak da adlandırılan kentte kazılar hala devam ediyor. Bulunan eserler ise Mersin Müzesi içerisinde sergileniyor.

 

Mersin Marina

 

Mersin Marina, 500 kara, 500 deniz olmak üzere 1000 yat bağlama kapasitesine sahip Doğu Akdeniz’in en büyük marinası olarak bilinir. Restourant, spa, bar, yat kulübü, spor merkezi gibi pek çok yaşam alanına sahiptir. Akdeniz’in berrak sularını izleyerek tatil yapmak isteyenler için de harika bir seçimdir.

 

MarcosJef
Mart 4, 2021 at 11:31

generic tadalafil: http://tadalafilonline20.com/ order tadalafil

Subscribe to our newsletter

Sign up here to get the latest news, updates and special offers delivered directly to your inbox.

You can unsubscribe at any time

Yorum Bırak

Yorum Bırak

    Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmayı hedefliyoruz. Bu nedenle, çerezlerden ve sitemizle nasıl etkileşimde bulunduğunuza ilişkin verileri kaydedecek araçlardan faydalanıyoruz. Lütfen daha fazla bilgi almak için Gizlilik Politikası nı ziyaret ediniz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.