author Image

Türkiye’nin En Güzel 10 Köyü

Türkiye’nin En Güzel 10 Köyü

Türkiye’nin En Güzel 10 Köyü

 

1- Eski Datça, Muğla

Eski Datça, begonvil ağaçlarıyla süslenmiş taş evleriyle, huzurlu ve renkli havasıyla gerçek bir Akdeniz köyüdür. Küçükbir meydan ve az sayıda sokağa sahip olsa da havası ile muhteşem bir deneyim yaratıyor. Pek çoğu antik dönem etkilerini yansıtan eski evleriyle tatilcilerin yavaş yavaş keşfettiği Eski Datça’dan etkilenmemek mümkün değil.

 

 

 

2- Kayaköy, Fethiye

Eski bir Rum köyü olan Kayaköy’e Fethiye’den Ölüdeniz’e giderken uğrayabilirsiniz. Dar sokakları, kiliseleri ve muhteşem doğasıyla Kayaköy’ün geçmişi aslında milattan önce 30.000’li yıllara dayanıyor. Yamaç boyunca taş evler birbirinin güneşini kesmeden muhteşem bir manzarayla sıralanıyor. Nüfusun bir zamanlar 25.000’i bulduğu köy için gizli kalmış bir açık hava müzesi tanımını yapmak uygun olacaktır.

 

 

 

3- Birgi, Ödemiş

Ödemiş ilçesi İzmir’e 110 km uzaklıktadır. Birgi Köyü ise Ödemiş’te Bozdağlar’da yamaçlarda yeşil bir coğrafyayı barındırır. Binlerce yıllık çınar ve çam ağaçlarıyla muhteşem bir görüntü oluşturuyor. Bunun yanı sıra Birgi, birçok eski konak, medrese, türbe ve cami barındırıyor. Köyün evleri taş duvarlı, alaturka kiremitlerle yapılmış, ahşap pencereli mimarileriyle gezmek isteyenlere görsel bir şölen yaşatıyor.

 

 

 

4- Yörük Köyü, Safranbolu

Safranbolu, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan bir yerdir. Binlerce yıllık dokusunu koruyan Yörük Köyü ise yalnızca evleri ile değil, yemyeşil doğası ile de gelenleri büyülüyor. Yöreye özgü ev baklavaları gibi pek çok lezzeti de misafirler için harika bir ortam sunuyor.

 

 

 

5-Çamlıbel Köyü, Edremit

Çamlıbel, sırtını Kaz dağlarına dayamış zeytin ağaçları ile çevrili bir köydür. Geçmişte Midilli, Girit ve Selanik’ten pek çok göçmenin yerleştiği Çamlıbel nefis doğası, plajları, vadileriyle ülkemizdeki en temiz havanın bulunduğu yerler arasındadır.

 

 

 

6- Lübbey Köyü, Ödemiş

Yaklaşık 30 yıl önce bir göç sonucu boşaltılmış olan köy her ne kadar kaderine terk edilmiş gibi dursa da ahşap ve taş uyumu ile bütünleşmiş mimari dikkat çekiyor. Tatil yapmak için sadece plajları değil, kültürel zenginlikleri de keşfetmek isteyenler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

 

 

 

7- Yanıklar Köyü, Fethiye

Yanıklar Köyü Fethiye’ye 15 km uzaklıkta bulunur. Narenciye bahçeleri, dereleri ve yemyeşil dağları ile gerçek bir kartpostaldır. Ziyaret etmek isteyenler için Göcek ve Fethiye arasında yer alması büyük kolaylık sağlıyor.

 

 

 

8- Savaşan, Halfeti

Fırat Nehri manzarasına sahip olam köy Şanlıurfa’nın en güzel taş işlemelerinin olduğu evleri barındırıyor. Baraj gölünden yükselen minaresi dillere destan bir görüntü oluşturuyor.

 

 

9- Harran, Urfa

Harran, Şanlıurfa’nın 44 km güneydoğusunda yer alan bir köydür. Dünyada eşine rastalanmayan türde mimarileri, Asur ve Babil dönemlerinden kalma antik taş yapıları ile dikkat çekiyor. Sembolü olan konik kubbeli evler için İtalyan trulli evlerine ilham olduğu söyleniyor.

 

 

 

10- Mustafapaşa Köyü, Kapadokya

Ürgüp’e 5 kilometre uzaklıktaki Mustafapaşa Köyü, Selanik’ten göç alan halkın yaşadığı bir yerdir. Kapadokya dokusu, bozulmadan bu köyde yaştılıyor. Bir yanında peri bacaları, bir yanında tarihi kiliseleri, bir yanda tarihi camileriyle muhteşem bir kültür harmanı bu köyde yaşatılıyor. Yeşillikler içerisindeki tertemiz havasındansa bahsetmeye gerek bile yok.

 

Ağustos 8, 2021 at 01:42

ketoacidosis from keto diet https://ketodietplanus.com/

Subscribe to our newsletter

Sign up here to get the latest news, updates and special offers delivered directly to your inbox.

You can unsubscribe at any time

Yorum Bırak

Yorum Bırak

    Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmayı hedefliyoruz. Bu nedenle, çerezlerden ve sitemizle nasıl etkileşimde bulunduğunuza ilişkin verileri kaydedecek araçlardan faydalanıyoruz. Lütfen daha fazla bilgi almak için Gizlilik Politikası nı ziyaret ediniz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.