author Image

Norveç’te Yaşam

Norveç’te Yaşam

Norveç’te Yaşam

Yurt dışında yaşamak konusunda en çok merak edilen ülkelerden biri Norveç’ tir. Norveç İskandinav ülkeleri arasında belki de en popüleridir. Dünya’ nın en gelişmiş ülkelerinden biri olarak sayılan Norveç’te insanlar çok yardımseverdir ve sakin tabiatlıdırlar. Norveçte yaşamak hakkında merak edilenleri bu yazımızda derledik.

 

Norveç’ te Sosyal Hayat

Norveç’ te insanlar arasında spor aktiviteleri ve hayır işleri yapmak çok yaygın. Hayatlarına sporu öylesine adapte etmişlerdir ki her kış mutlaka kayak yapmaya giderler. Doğa ile iç içe yaşamalarından dolayı sık sık uzunca doğa yürüyüşlerine çıkıp Hytte adında kulübelerde konaklıyorlar. Devlet yazarlara, sanatçılara ciddi anlamda destek oluyor. Sanat sürekli teşvik ediliyor. Basit bir örnekle bizim ülkemizde bir yazar kitabı tanınıp satmadan para kazanamıyor ama Norveç’ te devlet kitabını yazma süreci ve sonrası dâhil yazara bir maaş bağlıyor.

 

Göçmenlere karşı oldukça ılımlı olsalar da bizim gibi sıcak ülkelerden gelenler için Norveç’ e alışmak çok zor olabilir. Çünkü Norveç’te iklim çok soğuk fakat Norveçliler soğukla yaşamaya alışkınlar. Hayatlarına bu düzeni iyice adapte etmişler. Kış aylarında evden çıkmamaya ve bireysel sanatlarıyla, hobileriyle ilgilenmeye çalışıyorlar. Yaz aylarında daha hareketli, sosyal bir hayat yaşıyorlar. Gündüz ve gece süreleri için net bir şey söylemek mümkün değil, çünkü bulunduğunuz yere göre değişiyor. Finnmark bölgesinde yaşayanlar güneşi sadece yazın görüyor ve yazın hava hiç karanlık olmuyor. Oslo şehrinde de yazın gece 11’ de bile belli belirsiz bir aydınlık görülebilir. Norveçte eğitim almak isteyen yabancı öğrencilere oldukça imkân tanıyorlar ve öğrenci vizesi veriyorlar.

Suç oranının ciddi ölçüde düşük olması en kalabalık şehri olan Oslo’ da bile günlük hayatın çok huzurlu olmasını sağlıyor. Doğa manzaralarıyla büyüleyen Norveç’ te Batı bölgesi görülmeye değer.

 

Norveç’te Ekonomik Şartlar

Norveç dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olduğu için haliyle ekonomik şartlar da harika. Dışarıdan gelen bir insan için elbette Norveç çok pahalı gelecektir. Fakat Norveç’ te yaşam standartları yüksek olduğu için maaşlar da o ölçüde doygun oluyor. Norveççe engeline takılmadıkları sürece burada çalışmak ya da yatırım yapmak isteyen insanlar beklentilerini ziyadesiyle karşılayacaklardır.

 

Subscribe to our newsletter

Sign up here to get the latest news, updates and special offers delivered directly to your inbox.

You can unsubscribe at any time

Yorum Bırak

Yorum Bırak

    Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmayı hedefliyoruz. Bu nedenle, çerezlerden ve sitemizle nasıl etkileşimde bulunduğunuza ilişkin verileri kaydedecek araçlardan faydalanıyoruz. Lütfen daha fazla bilgi almak için Gizlilik Politikası nı ziyaret ediniz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.