author Image

Gurbette Helal Restoran Bulmak

Gurbette Helal Restoran Bulmak

Gurbette Helal Restoran Bulmak

Avrupa’da ve Amerika Birleşik Devletleri‘nde artan Türk nüfusu ile birlikte büyük boyutlarda helal et üretimi ve satışı da yaygınlaştı. Ancak iş restoranlara geldiğinde bazı problemler yaşayabiliyoruz…

Biz gurbetçiler olarak aradığımız en önemli restoran kriterleri arasında helal ve hijyen kurallarına uygun mutfaklar yer alıyor. Peki durum ne gurbet ellerde? Sizler için araştırdık.

Avrupa’da, özellikle Almanya, Fransa ve Hollanda‘da çok fazla Türk işletmesi ve Türk restoranı bulunuyor. Bu Türk restoranlarının en büyük özelliği ise damak tadımıza uygun besin tercihleri ve helal özelliği. Helal‘den kasıt nedir diye soracak olanlara yanıt verelim, öncelikle domuz eti barındırmayan, %100 şekilde islami usullere uygun kesim yapılan etlerden oluşan ve domuz yağı gibi ekstra ürünlerin katkı maddesi olarak yer almadığı yemeklere helal diyoruz. Helal restoranlarında yaptığımız araştırmaya göre Avrupa’da %80’i Türk restoranı, ABD‘de %40’ı Türk restoranı ve diğer kıtalarda %20-25 civarı Türk restoranı olarak oluşuyor. Diğer helal restoranlar ise Arap kökenli ya da kuzey Afrika kökenli ülke vatandaşlarının oluşturdukları, kurdukları ve işlettikleri restoranlardan geliyor.


Bu konuda marketlerde çok rahat oluyoruz. İçindekiler kısmından ihtiva eden ürünleri okuyabildiğimiz için Helal yemek konusunda bir problemimiz olmuyor. Ancak restoranlarda Türk ve diğer Müslüman kökenli olmayan restoranlarda büyük zorluklar çekebiliyoruz. Genellikle biz gurbetçiler bir yabancı restorana oturduğumuzda “domuz eti yemiyorum” diyerek tercihimizi belirtiyoruz restorana. Ancak yine de helal kesim olmayacağı için sadece domuz etinden kaçınmış oluyoruz. Bizden size tavsiye, Türk restoranları dışında pek yemek yememeyi tercih edin.

 

Subscribe to our newsletter

Sign up here to get the latest news, updates and special offers delivered directly to your inbox.

You can unsubscribe at any time

Yorum Bırak

Yorum Bırak

    Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmayı hedefliyoruz. Bu nedenle, çerezlerden ve sitemizle nasıl etkileşimde bulunduğunuza ilişkin verileri kaydedecek araçlardan faydalanıyoruz. Lütfen daha fazla bilgi almak için Gizlilik Politikası nı ziyaret ediniz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.