author Image

Kanada’da Çalışmak ve İş Bulmak

Kanada’da Çalışmak ve İş Bulmak

Kanada’da Çalışmak ve İş Bulmak

 

Kanada 250.000’den fazla göçmene ev sahipliği yapan bir ülkedir. Hem İngilizce hem de Fransızca olarak iki farklı resmi dile yer veren ülke iş imkanları bakımından oldukça zengin bir ülkedir. Kanada’da çalışma izni aldıktan sonra her şehirde bulunan Employment & Social Servisler Kurumu’na kayıt olmanız gerekir. Daha sonra Kanada Hükümeti, size bu kurum aracılığıyla iş bulmaya yardım eder. CV oluşturmaktan, mülakat tekniklerine, yatkın olduğunuz alanlara ağırlık vermeye kadar sizin adınıza pek çok işlemi ücretsiz olarak yapar. İş alanınızı geniş tuttuğunuz takdirde de en kısa sürede size uygun haftalık çalışma saati, iş tanımı ve saatlik ücreti belirtirler.

 

İngilizce seviyenizin düşük olması Kanada’da iş bulmak açısından engel teşkil etmez. Çünkü devlet kurumları da özel kurumlar da İngilizce seviyesi düşük insanlar için iş imkanı yaratırlar. Maddi durumu yetersiz olan insanların iş görüşmelerine gidip gelirken kullanacakları otobüs, iş kıyafetleri, ilk maaş alınıncaya kadar belli oranda bir ücret gibi maddi destek imkanları da vardır. Fakat belirtmekte fayda var ki tüm bu imkanlardan yararlanmak için maddi durumunuzun yetersiz olduğunu belgelemek, Kanada Hükümeti tarafından belirlemiş bazı şartlara uymak gerekiyor.

 

Mezun Olduktan Sonra Kanada’da Çalışma İmkanları

 

Çok kültürlü insanları, gelişmiş teknolojisi, doğal güzellikleri, güçlü ekonomisi, güvenilir sosyal hayatı ile Kanada, kariyer yapmak isteyenlerin son derece ilgisini çekiyor. Mezun olduktan sonra öğrenciler, PGWPP kapsamında 3 yıla kadar çalışma iznine başvurabilirler. Bunun için en az 8 aylık bir eğitim programından mezun olup, lisans ya da lisansüstü bir programı bitirmiş olmak şartı aranır. Mezuniyet belgeniz ya da transkript belgeniz ile 90 gün içinde çalışma vizesine başvurmanız gerekir. Petrol mühendisliği, bilgisayar bilimleri, tıp son dönemde Kanada’da iş bulmaya en çok olanak sağlayan alanlar arasında yer alıyor.

 

Mezun olmadan iki üç ay önce kendi bölümünüzle alakalı Kanada’da iş imkanları hakkında bilgi edinmeye başlamanız çok önemlidir. Bunun yanı sıra öğrenciyken çalıştığınız ya da staj yaptığınız yerlerde iş bulmak daha da kolay olacaktır.

 

Subscribe to our newsletter

Sign up here to get the latest news, updates and special offers delivered directly to your inbox.

You can unsubscribe at any time

Yorum Bırak

Yorum Bırak

    Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmayı hedefliyoruz. Bu nedenle, çerezlerden ve sitemizle nasıl etkileşimde bulunduğunuza ilişkin verileri kaydedecek araçlardan faydalanıyoruz. Lütfen daha fazla bilgi almak için Gizlilik Politikası nı ziyaret ediniz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.