author Image

Küba’da Yaşam ve Seyahat

Küba’da Yaşam ve Seyahat

Küba’da Yaşam ve Seyahat

 

Küba tarihi dokusunu yitirmemiş eşsiz güzellikte bir ülke olup dili İspanyolca’ dır. Türkiye saatine göre yedi saat geride olan ülke purolarıyla ün kazanmıştır. Devamlı şarkı söyleyen dans eden halkı ile sokaklarda klasik arabaların sıklığı ile muhteşem bir ada ülkesidir. Başkent Havana’ dır. Orta Amerika’ da Florida’ nın güneyinde yer almakta olup Karayip Denizi’ nin Meksika Körfezi’ nin ve Kuzey Atlas Okyanusu’ nun kesiştiği yerde olmasıyla oldukça işlek bir lokasyondadır.

 

Küba’ da Yaşam

 

Küba komünist rejim ile adının sıkça geçmesi sebebiyle yoksul bir ülke olarak lanse edilse de aslında öyle değildir. Devlet tarafından temel ihtiyaçları karşılanan insanların olması elbette Küba’ nın zengin bir ülke olduğunu da göstermez. Çünkü alınan maaşlara göre yaşam çok pahalıdır. Devlet her şeye ortaktır, bu yüzden kendinize ait olan mülkler için uygulayacağınız yaptırımlarda devletten izin almanız gerekir. Bunun yanı sıra ekonomi gittikçe iyileşiyor ve yaşam şartları güzelleşiyor.

 

Küba fiziksel koşullara bakıldığında insanların memnuniyetsiz olduğunu düşünebilirsiniz. Bu çok tartışmalı bir durum olmakla birlikte İspanyol havasının asla dağılmaması, rengârenk çiçekleri, denizin eşsiz dalgaları, gençlerin meydanlarda dans etmesi ve evlerden müzik sesinin eksik olmaması insanların neşeli olduğunu gösteriyor. Eğitim ve sağlık konusunda ise ülkeye diyecek yok. Şartlar herkese eşit dağıtılıyor. Din çeşitliliğinin çok olması insanların hoşgörülü bir yaşam benimsemesini sağlamıştır.

 

Küba’ ya Seyahat

 

Küba vize alarak seyahat edebileceğiniz bir ülkedir. En çok bilinen şehri olan Havana’ da Plaza de la Catedral’ i ziyaret edebilir ardından Armas Meydanı’ nı gezebilirsiniz. Beş yüz yılı aşkın tarihi ile Trinidad şehrinde Calle Francisco Javier Zerquera adlı en hareketli caddeyi mutlaka gezmelisiniz. Ünlü puro fabrikalarını ve Unesco korumasındaki müzelerini gezmeden seyahatinizi bitirmemelisiniz.

 

Küba’ da şehirlerarası seyahat etmek taksilerle ve devletin sağladığı otobüsler ile rahatlıkla yapılmaktadır. Para birimi olarak Euro ile alışveriş yapabilirsiniz. Yaz ve kış aylarında sıcaklık farkı fazla olmayan Küba’ ya festival zamanlarında gidip renkli görüntüler ile karşılaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra meşhur mojito, bira ve rom içkilerini içip; Karayip, İspanyol ve Afrika karışımı mutfağından birbirinden lezzetli yemekler yiyerek ayrılabilirsiniz.

 

Subscribe to our newsletter

Sign up here to get the latest news, updates and special offers delivered directly to your inbox.

You can unsubscribe at any time

Yorum Bırak

Yorum Bırak

    Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmayı hedefliyoruz. Bu nedenle, çerezlerden ve sitemizle nasıl etkileşimde bulunduğunuza ilişkin verileri kaydedecek araçlardan faydalanıyoruz. Lütfen daha fazla bilgi almak için Gizlilik Politikası nı ziyaret ediniz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.