author Image

Güney Kore’de İş İmkanları

Güney Kore’de İş İmkanları

 

Güney Kore’de İş İmkanları

Son zamanlarda özellikle teknoloji, otomotiv ve petrokimya alanlarında hızla gelişmeler gösterip ilerleyen Güney Kore ekonomik açıdan dünya sıralamasında güçlü ülkeler arasına girmiştir. Düşük işsizlik oranı, kaliteli eğitim imkanları ile ve gelişmişlik düzeyi ile yaşam standartlarının yüksek olduğu bir ülkedir. Güney Kore aynı zamanda ülkesine gelen yabancı uyruklu öğrencilere kendi vatandaşı olan öğrencilerle hem burs ve öğrenim harçları açısından hem de mezuniyet sonrası hem akademik kariyer hem de iş imkanlarını eşit ve ayrım gözetmeksizin sunmakta. Sizlere aşağıda Güney Kore’de yaşamak ve kariyer yapmanız için birkaç sebepten söz ettik.

 

Güçlü Ekonomi

Güney Kore’de işsizlik sadece yüzde 3,6’dır. Asya’nın üçüncü büyük ekonomisi olan Güney Kore aynı zamanda Tayvan, Singapur ve Hong Kong ile Dört Asya Kaplanı arasında sayılır. Elektronik, tekstil, gemi ve otomobil sektörlerinde ciddi anlamda ihracat yapar. Hyundai markası dünyanın en büyük otomobil markalarından biridir. Aynı zamanda gemi yapım sanayi küresel pazarda yüzde 50’den fazla yer alır. Samsung markası da Güney Kore’nin en ünlü teknoloji markalarından biri olarak bilinir.

 

Kariyer Yapılacak Alanlar

Güney Kore’de şirketler genellikle işlerinizi yürütecek kadar İngilizce, iletişim kurabilecek kadar Korece bilmenizi isterler. Uluslararası üne sahip markalar LG Electronics, Samsung, Korean Air, Hyundai, Genesis Motor olarak sıralanabilir. Aynı zamanda BP, Daewoo, ExxonMobil gibi çok uluslu şirketlerde de petrokimya, otomotiv, çelik, gemi yapımı, telekomünikasyon gibi alanlarda da çalışabilirsiniz. Biyoteknoloji, internet ve yazılım sektörleri de hızla gelişmektedir. Öğrenciler için iş alanları fazla olduğu gibi, eğitiminizi tamamladıktan sonra staj yapma ve çalışma imkanı da oldukça fazladır.

 

 

Mezuniyet Sonrası Çalışma İmkanları

Güney Kore’de uluslararası öğrenci olarak eğitim görüyorsanız haftada 20 saat, tatil zamanlarında ise tam zamanlı olarak çalışabilirsiniz. Mezun olduktan sonra akademik kariyer yapmak isterseniz devlet size tam zamanlı çalışma izni verecektir. Güney Kore hükümeti özellikle araştırma görevlisi ve akademisyen olmak isteyenlere çok ılımlı politikalar uygulamaktadır. Bu noktada lisans eğitimini başka bir ülkede yapıp, çalışmak için Güney Kore’yi tercih etmenizde birtakım rahatlıklar söz konusudur. Detayları konsolosluklardan öğrenebilirsiniz.

 

Ağustos 7, 2021 at 12:01
Şubat 24, 2023 at 07:43

Reading your article helped me a lot and I agree with you. But I still have some doubts, can you clarify for me? I’ll keep an eye out for your answers.

Mart 23, 2023 at 00:24

Reading your article helped me a lot and I agree with you. But I still have some doubts, can you clarify for me? I’ll keep an eye out for your answers.

Nisan 20, 2023 at 05:02

I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.

Mayıs 23, 2023 at 18:54

I have read your article carefully and I agree with you very much. This has provided a great help for my thesis writing, and I will seriously improve it. However, I don’t know much about a certain place. Can you help me? https://www.gate.io/zh-tw/signup/XwNAU

Haziran 7, 2023 at 16:11

I may need your help. I tried many ways but couldn’t solve it, but after reading your article, I think you have a way to help me. I’m looking forward for your reply. Thanks.

Subscribe to our newsletter

Sign up here to get the latest news, updates and special offers delivered directly to your inbox.

You can unsubscribe at any time

Yorum Bırak

Yorum Bırak

    Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmayı hedefliyoruz. Bu nedenle, çerezlerden ve sitemizle nasıl etkileşimde bulunduğunuza ilişkin verileri kaydedecek araçlardan faydalanıyoruz. Lütfen daha fazla bilgi almak için Gizlilik Politikası nı ziyaret ediniz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.