author Image

Güneydoğu Anadolu’da Gezilecek 10 Yer

Güneydoğu Anadolu’da Gezilecek 10 Yer

Güneydoğu Anadolu’da Gezilecek 10 Yer

 

Aşağıda sizlere Güneydoğu Anadolu bölgesinde ziyaret edebileceğiniz başlıca yerleri sıraladık. Keyifle okumanız dileğiyle…

 

Balık Göl- Şanlıurfa

 

Şanlıurfa’nın merkezine çok yakın bir mesafede bulunan meşhur Balıklı Göl şüphesiz gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir. Hem çevresinin etnik havasıyla hem dini açıdan önem taşıyan hikayesiyle her yıl çok fazla turisti kendine çekmektedir. Rivayete göre Hz. İbrahim peygamberin ateşe atılmasıyla ateşin suya ve odunların balıklara dönüştüğü bu göl çevresinde bulunan tarihi eser ile beraber gidilip görülmeye değer bizce.

 

Nemrut Dağı- Adıyaman

 

Nemrut Dağı, UNESCO tarafından oluşturulan Dünya Mirasları listesinde 1987 yılında kendine yer bulmuştur ve ertesi yıl ise milli park olarak nitelenmeye hak kazanmıştır. Adıyaman’ın Kahta ilçesinin yakınlarında bulunan bu dağ üzerinde çeşitli kralların ve tanrıların heykellerine ev sahipliği yapmakta.

 

Mardin Kalesi- Mardin

 

Bir diğer ismi Kartal Yuvası olarak anılan bu kale zamanında koca şehrin bekçiliğini yapmak amacıyla inşa edilmiştir. Bir sürü medeniyete ev sahipliği yapmış olan bu kale bir rivayete göre milattan sonra 330 yılında Zerdüştlük inancına sahip olan Şad Buhari isimli bir kral çok hasta olduğu bir dönemde gelip Mardin kalesinde konakladığı esnada iyileşir. Ardından kral burada kendisine bir kasır yaptırarak on iki yıl burada yaşamını sürdürür.

 

Zeugma Antik Kenti ve Müzesi- Gaziantep

 

Gaziantep’te bulunan ve tarihe yön veren müzelerden biri olan Zeugma Mozaik Müzesi gelen ziyaretçiler tarafından oldukça dikkat çekmekte. Bu müze aynı zamanda dünyanın en büyük mozaik müzesi olarak kabul edilmiştir. Kapılarını 2011 yılında ziyaretçilere açan bu müze açıldığı ilk günde bile yaklaşık 3000 misafirini ağırlamıştır. Özellikle müzede sergilenen Çingene Kızı isimli mozaik hem dünyadan turistlerin hem de yerli turistin gözdesi olmuştur.

 

Hasankeyf Kalesi – Batman

 

Batman’daki en önemli gezilip görülecek yerlerden biri Batman Kalesi’dir. Kale hakkında net bilgiler maalesef ki bilinmiyor ancak Bizanslılar tarafından yapıldığı tahmin edilmekte. Kaleye doğusundan ve batısından bulunan iki merdivenle de çıkılabilmekte. Aynı zamanda yapılan araştırmalar sonucunda ilk yapıldığı dönemde yedi adet kapıya sahip bu kale gelen turistlerin dikkatini oldukça çekmekte.

 

Subscribe to our newsletter

Sign up here to get the latest news, updates and special offers delivered directly to your inbox.

You can unsubscribe at any time

Yorum Bırak

Yorum Bırak

    Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmayı hedefliyoruz. Bu nedenle, çerezlerden ve sitemizle nasıl etkileşimde bulunduğunuza ilişkin verileri kaydedecek araçlardan faydalanıyoruz. Lütfen daha fazla bilgi almak için Gizlilik Politikası nı ziyaret ediniz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.