author Image

Türkiye’de Emlak Sektörünün Durumu

Türkiye’de Emlak Sektörünün Durumu

Türkiye’de Emlak Sektörünün Durumu

 

Türkiye’de emlak sektörünün durumu son zamanlarda kafalarda soru işaretlerinin oluşmasına neden oldu. Daralan ekonomik göstergelerle birlikte Türkiye’de emlak sektörü durağan bir döneme girmiş gibi gözüküyor. Özellikle son 15 yılda emlak sektöründe yaşanan pozitif ivme Türkiye ekonomisine ciddi anlamda katkı sağlamıştı. Ülkedeki mevcut konut ve emlak talebini karşılayan inşaat firmaları modern projelerle bu talebi en iyi şekilde karşılamaktadır.

 

Ülkemizde bazı ekonomik göstergeler negatife dönmeye başladı. Dövizlerde yaşanan dalgalanmalar, artan faiz oranları ve insanların ileriyi görememesi gibi etkenlere bağlı olarak Türkiye’de emlak satışlarında ciddi bir duraklama yaşanıyor. Bununla ilgili hem hükümet, hem de inşaat şirketleri son dönemde yeni önlemler almaya başladı. Bazı kamu bankaları konut kredisi faiz oranlarını %1’in altına çekti. Bu indirime destek olarak inşaat firmaları da emlak fiyatlarını belli oranlarla aşağıya çekti. Bu da Türkiye’de emlak almak isteyenler için ciddi bir teşvik anlamına geliyor. Gerek yerli yatırımcı, gerekse de yabancı yatırımcıların bu kampanyaya ilgi gösterdiği ve satışların artmaya başladığını ifade edebiliriz.

 

Yabancılara Emlak Satışı

 

Türkiye’de yabancılara ciddi oranda emlak satışı yapılmaktadır. Emlak sektörünün bu denli büyümesinde özellikle Arap yatırımcıların Türkiye’ye olan ilgisinin çok fazla önemi oldu. 2017 verilerinde rekorlar kıran emlak sektörü 2018 yılına aynı başarıyla girememiş olsa da, özellikle son dönemde yapılan faiz ve fiyat indirimlerinin sektöre yeni bir ivme kazandıracağına kesin gözüyle bakılıyor.

 

Türkiye’de Emlak Fiyatları

 

Türkiye’de emlak yatırımı yapmak ciddi karlılık sağlayan bir yatırımdır. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlerde emlak fiyatları her sene artmaya devam ediyor. Bugün aldığınız bir evi, bir sonraki yıl çok daha yüksek fiyatlara satabiliyorsunuz. Özellikle artan nüfus oranı ve emlak talebi ile birlikte konut ve de emlak fiyatları artmaktadır. Son dönemde bir tıkanma yaşanmış olsa da, genel olarak Türkiye’de emlak fiyatları artan bir ivmeye sahiptir. Emlak ve konut fiyatları alt, orta ve üst gelir grubuna göre farklılık göstermektedir. Fiyatları etkileyen bir diğer unsur ise nerede ve hangi konumda olduğudur.

 

 

 

Subscribe to our newsletter

Sign up here to get the latest news, updates and special offers delivered directly to your inbox.

You can unsubscribe at any time

Yorum Bırak

Yorum Bırak

    Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmayı hedefliyoruz. Bu nedenle, çerezlerden ve sitemizle nasıl etkileşimde bulunduğunuza ilişkin verileri kaydedecek araçlardan faydalanıyoruz. Lütfen daha fazla bilgi almak için Gizlilik Politikası nı ziyaret ediniz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.