author Image

Seçim Sonuçlarini Yurt Dişindakileri Nasil Etkiler?

Seçim Sonuçlarini Yurt Dişindakileri Nasil Etkiler?

Seçim Sonuçlarini Yurt Dişindakileri Nasil Etkiler?

 

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri’ne sayılı günler kala heyecan artıyor. Mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve diğer adaylar ciddi bir yarışa girmiş durumda. Geçmiş seçimlere oranla daha heyecanlı geçmesine kesin gözüyle bakılan bu seçimlerin her kesime farklı etkileri olacağı tahmin ediliyor. Mevcut sistem devam mı edecek, yoksa yeni bir siyasi iktidar mı görev başına geçecek. Bu sonuçlar ülkemizi etkilediği kadar, yurt dışındakileri de etkileyecektir.

 

Türkiye’deki Seçimler Gurbetçileri Nasıl Etkiler?

 

Türkiye son dönemde özellikle Batı ülkeleriyle bir kavga içerisindedir. Siyasi liderler ve ülkeler arasında yaşanan bu tartışmalar çoğu zaman o ülkede bulunan Türk Vatandaşlarını da etkilemektedir. Yaklaşan seçimler öncesi mevcut sistemin devam edip etmeyeceği ya da yeni bir siyasi gücün iktidara gelme olasılığı merak konusu oldu. Siyasi olarak kavgalı olduğumuz ülkelerde mevcut sistemin devam etmesi o ülkelerdeki vatandaşlarımız için bir siyasi baskı ortaya çıkarabilir. Yeni bir siyasi gücün başa geçmesi ise bu ülkelerdeki vatandaşlarımızı rahatlatabilir. Bunun tam tersini de düşünebilirsiniz.

Seçimlerin Sosyolojik Etkileri

 

Türkiye’de yapılan seçimlerin yurt dışındakileri en büyük etkisi sosyolojik boyutta yaşanmaktadır. Bu etkiler genel olarak ikamet edilen ülkelerin siyasi politikaları ile doğru orantılıdır. Özellikle Almanya, Fransa ve Avusturya gibi Türk nüfusunun çok yoğun olduğu ülkelerde bu etkileri görmek çok daha mümkündür.

 

Seçimlerin bir de psikolojik etkileri söz konusudur. Bu etkiler hem Türkiye’de yaşayan, hem de yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız için aynıdır. Oy verdiği ve sevdiği partinin seçimlerden galip çıkması bir mutluluk kaynağı olabilmektedir. Tam tersi durumda da oy verdiği partinin seçimlerde kaybetmiş olması kişiyi de üzmektedir.

 

Seçimleri Kim Kazanır?

 

24 Haziran Pazar günü hem Cumhurbaşkanlığı, hem de milletvekili genel seçimleri yapılacak. Bu seçimlere sayılı günler kala kimin galip geleceği merak konusu oldu. Mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçimlerin en büyük favorisi durumda. Karşı tarafta ise Muharrem İnce gösterdiği miting performansı ile dikkatleri üzerine çekmiş durumda. Seçimlerin ilk turda sonuçlanmaması durumunda her türlü olasılığın bizleri beklediğini düşünüyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

Subscribe to our newsletter

Sign up here to get the latest news, updates and special offers delivered directly to your inbox.

You can unsubscribe at any time

Yorum Bırak

Yorum Bırak

    Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmayı hedefliyoruz. Bu nedenle, çerezlerden ve sitemizle nasıl etkileşimde bulunduğunuza ilişkin verileri kaydedecek araçlardan faydalanıyoruz. Lütfen daha fazla bilgi almak için Gizlilik Politikası nı ziyaret ediniz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.