author Image

İzmir’de Görülecek Yerler!

İzmir’de Görülecek Yerler!

İzmir’de Görülecek Yerler

 

İzmir, Türkiye’nin üçüncü büyük şehridir ve Akdeniz’in cıvıl cıvıl havasını, sayısız kültürle harmanlanmış 8500 yıllık köklü tarihi barındırır. Sıcakkanlı insanları, her mevsim güneşiyle güzel İzmir tatil yapmak isteyen ya da kültürel geziler yapmak isteyen herkesin ziyaret edeceği bir konumdadır. Bu yazımızda size İzmir’de görülmesi gereken yerler hakkındaki bilgileri derledik.

 

1-İzmir Saat Kulesi

 

İzmir’in kalbi Konak meydanı her zaman hareketli ve kalabalıktır. Meydanın tam ortasında İzmir’in sembolü sayılan Saat Kulesi bulunur. 1901 yılında Padişah II. Abdülhamid için tahta çıkışının 25. yılında Alman İmparatoru II. Wilhelm tarafından hediye edilmiştir. Saat yapıldığı zamandan bugüne kadar hiç durmadan çalışmıştır.

 

2-İzmir Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

 

Körfez’e karşı kurulmuş olan Arkeoloji Müzesi ve Etnografya Müzesi Bahribaba Parkı içerisindedir ve ulaşılabilirlik açısından oldukça rahat bir konumdadır. Etnografya Müzesi 1831 yılında vebalılar için St. Rock Hastanesi olarak kurulmuştur. Daha sonra ise kimsesiz Hristiyan çocukları için yuva olmuştur. Smyrna (Bayraklı), Efes, Bergama, Milet gibi antik yerlerden çıkan eserler bu müzelerde sergilenmektedir.

 

3-Kemeraltı Çarşısı

 

Kemeraltı, Batılılar tarafından Akdeniz’in mücevheri olarak adlandırılır. Şehrin kültürel, mimari değerlerini içinde bulundurur. Eski İzmir evleri, hanlar, camiler, hamamlar ile dolu bir semttir. Kemeraltı Çarşısı ziyaret edildiği takdirde antika dükkanları, sahaflar, plakçılar mutlaka ziyaret edilmeli ve kumda pişmiş kahve içilmelidir.

 

4-Agora

 

Agora antik zamanlarda çarşı, pazar yeri anlamlarına gelir. 1927 yılında yapılan kazılar sonucu Agora antik kenti ortaya çıkarılmıştır. Milattan sonra 178 depreminin ardından İmparator Marcus Aurelius destekleri ile inşa edilmiştir. Her gün saat 08.00 ile 17.00 arasında yerli ve yabancı tüm turistlerin ziyaretine açıktır.

 

5-Kadifekale

 

Kadifekale milattan önce 4. Yüzyılda Büyük İskender tarafından verilen emir ile General Lysimachos tarafından kurulmuştur. Kale çevresi modern yerleşim yerlerinden biri olarak gölgelense de Helenistik dönem ve Roma dönemlerinden kalma sur duvarları içerir. Yine kale içinde Bizans Dönemi eserleri arasında bulunan bir sarnıç ve mescit kalıntısı vardır. Kadifekale İzmir merkezde körfeze hakim bir tepede konumlanmış manzarası ve görkemiyle mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

 

Subscribe to our newsletter

Sign up here to get the latest news, updates and special offers delivered directly to your inbox.

You can unsubscribe at any time

Yorum Bırak

Yorum Bırak

    Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmayı hedefliyoruz. Bu nedenle, çerezlerden ve sitemizle nasıl etkileşimde bulunduğunuza ilişkin verileri kaydedecek araçlardan faydalanıyoruz. Lütfen daha fazla bilgi almak için Gizlilik Politikası nı ziyaret ediniz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.