author Image

İngiltere’de Üniversite Eğitim

İngiltere’de Üniversite Eğitim

İngiltere’de Üniversite Eğitim

Ingiltere’de universite eğitimi almak giderek önemini arttırmaktadır. Oxford ve Cambridge gibi, önemli okullara sahip olan ülke, ekonomik ve sosyal alanda gelişmiş bölgeler arasında yer almaktadır. Yabancı öğrencilerin İngiltere’yi tercih etmesinin en büyük nedeni, meslek hayatında avantajlar elde etmek ve dünyaca ünlü uluslararası şirketlerde çalışabilme şansına sahip olmaktır. Her yaz 442 bin öğrenciye kapılarını açan bu ülke, yaşam kalitesi açısından da oldukça gelişmiş bir düzeye sahiptir. Ayrıca mezun öğrencilere de farklı iş alaları tanınmakta ve yine aynı öğrencilerin kariyer hayatına başarılı bir şekilde adım atılmasını sağlanmaktadır. Ülkenin eğitim sistemi, yabancı dil bilgisi üzerine kurgulanmıştır. Özellikle de lisan öğrenimi sırasında öğrencilere erilen İngilizce dersleri sayesinde, mezun olan öğrenciler akıcı bir konuşma diline sahip olmaktadır. Ülke, farklı dönemlerde olmak üzere, 180 ayrı ülkeden öğrenci kabul etmektedir. Bu öğrencilerin birçoğu ise, çok kültürlü bir ortamlarda nasıl yaşanabileceği profesyonel bir şekilde öğrenmektedir. Ayrıca lise mezunu olan ve üst düzey bir İngilizce seviyesine sahip olan öğrenciler, ‘İngiltere üniversite eğitim şartlarına göre’ herhangi bir programa gerek kalmadan üç sene içinde yükseköğrenim eğitimini tamamlayabilirler. Bu sayede diğer ülkelerde eğitim gören öğrencilere göre, meslek hayatına daha erken başlayabilirler.

 

Üniversiteye Giriş

İngiltere’de üniversite eğitimi iki ana dala ayrılmaktadır. Bunların birincisi, lisans, ikincisi ise yüksek lisans eğitimidir. Akademik yıl ise, eylül veya ekim aylarında başlamaktadır. Ayrıca özel alan lisans derecesi ile okuyan öğrencelere uzmanlık eğitimi de verilmektedir. Bu eğitimde konular biraz daha hızlı anlatılmakta ve öğrencilerin daha çok uygulama konusunda yetiştirilmesi sağlanmaktadır. Ülkede üniversiteye giriş ise farklı şekillerde ve kriterlerde gerçekleşmektedir. Özellikle yurt dışından gelen öğrencilerin A-levek ve BTEC gibi sınav türlerinden yeterli puanı alması gerekmektedir. Türkiye’den lise diploması ile İngiltere’de üniversite okuyabilmesi için ‘International Foundation Year’ sınavından geçmesi zorunlu tutulmaktadır.

Hazırlık Eğitimi

Türkçe temel ya da geçiş kursları olarak ifade edilen Foundation dersleri, gerekli yeteneklere veya becerilere sahip olmayan öğrenciler için tasarlanmaktadır. Bu kurslar sayesinde, öğrencilerin üniversite hayatlarında daha başarılı olması sağlanmakta ve hukuk, mühendislik ya da elektronik gibi ana bilim dallarında okuyabilmesi öngörülmektedir. Yine farklı ülkelerden İngiltere’ye gelen öğrenciler için İngilizce hazırlık eğitimi verilmektedir. Bu eğitimin süresi ortalama bir sene sürmektedir. Yine üniversiteyi kazanmış öğrencilerin meslek dalları ile ilgili teme dersler de, hazırlık eğitimi sırasında verilmektedir. Böylece öğrencilerin daha başarılı olması sağlanmaktadır.

 

Daha fazla bilgi icin tiklayin

 

Subscribe to our newsletter

Sign up here to get the latest news, updates and special offers delivered directly to your inbox.

You can unsubscribe at any time

Yorum Bırak

Yorum Bırak

    Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmayı hedefliyoruz. Bu nedenle, çerezlerden ve sitemizle nasıl etkileşimde bulunduğunuza ilişkin verileri kaydedecek araçlardan faydalanıyoruz. Lütfen daha fazla bilgi almak için Gizlilik Politikası nı ziyaret ediniz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.