author Image

 Fransa Üniversite Eğitimi

 Fransa Üniversite Eğitimi

 Fransa Üniversite Eğitimi

 

Avrupa’nın başkenti olarak görülen Fransa, sosyal, ekonomik ve eğitim alanlarında başarıyı yakalamıştır. Üniversite programları bakımından da kalite okullara sahip olan bu ülke, mühendislik, tıp ve hukuk gibi ana bilim dalları üzerinde profesyonelliği yakalamıştır. Ayrıca Fransa eğitim sistemine göre, en çok önem verilen bölümlerden biri de işletmedir. Ülkenin başlatmış olduğu çeşitli değişim programları, birçok öğrencinin de gündemine girmiştir. Bu programların bir bölümü kısa süreli, bir bölümü ise normal eğitim süresine karşılık gelmektedir. Ayrıca iş imkânları bakımından da oldukça gelişmiş olan bu ülke, uygulamalı eğitim sistemine hâkimdir.

 

Söz konusu ülkede eğitim süresi ise 3 yıldır. Tabi, bu söre bazı öğrencilere ve bölümlere göre değişkenlik göstermektedir. Maddi yaşantısı öğrenciye göre biraz daha pahalı olan Fransa’nın yaşam maliyeti homojen değildir. Yani kentinden kentine farklılık gösterebilmektedir. Göze çarpan bir örnek verilmesi gerekilse, Paris’te ki yaşam tarzı ve ev kiraları ile diğer kentlerde ön görülen geçim maliyetleri aynı değildir. Ayrıca Paris’te ucuz bir ev bulmak mümkün değildir. Yapılan araştırmalara göre Fransa’da öğrenim gören öğrencilerin yüzde sekseni, Paris dışındaki kentleri tercih etmektedir. Yine bu kentlerinde oldukça kaliteli ve ün yapmış okulları mevcuttur. Yine yöneticilik ve mühendislik okulların birçoğu da bu şehirdedir.

 

 

Paris kenti, kuşkusuz en çok tanınan ve yabancı öğrencilerin en çok yaşamak istedikleri bölgelerden biridir. Yaşam kalitesi bakımından oldukça yüksek bir seviyeye sahip olan Paris, kendine özgü bir eğitim sistemi yoktur. Yani, yüksek eğitim kalitesi ve geniş iş imkânları, Paris kentine özgü bir ayrıcalık değildir. Bu durum, Fransa’nın geneli için geçerlidir: Genel yaşam kültürü ise, hemen hemen her öğrenciye uygun bir seviyededir. Üniversite eğitimi ise farklı şekillerde verilmektedir. Birçok öğrenci, istediği bölümü kolay bir şekilde tercih edebilmektedir.

 

Eğitim Sistemi

 

Fransa’da öğrencilerin yükseköğretim alabilecek üç farklı öğrenim kurulumu söz konusudur. Birinci seçenek devlet üniversiteleri, mühendislik okulları ve ticaret-işletme fakülteleridir. İkinci seçenek, yüksek enstitüler ve üçüncü seçenek ise, sanat, mimarlık ve tıp dallarına özgü tasarlanmış olan kurumlardır. Dış hekimliği ve tıp dallarında eğitim süresi 6 ile 9 yıl arası değişmektedir. Ayrıca Fransa üniversitelerinden almış olduğunuz diploma, uluslararası platformda da geçerlidir. Öğrenciler 180 kredi limitine ulaştığı zaman mezun olmaya hak kazanıyor. Ülkenin genel eğitim sistemi ise, kişisel gelişim ve üretim performansını arttırmak amacını gütmektedir. Bu nedenle birçok öğretim görevlisi, sanat okullarından mezun olmuş kişiler arasından seçilmektedir.

 

 

Fransa En Iyi Okullari

 

 

 

 

 

Subscribe to our newsletter

Sign up here to get the latest news, updates and special offers delivered directly to your inbox.

You can unsubscribe at any time

Yorum Bırak

Yorum Bırak

    Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmayı hedefliyoruz. Bu nedenle, çerezlerden ve sitemizle nasıl etkileşimde bulunduğunuza ilişkin verileri kaydedecek araçlardan faydalanıyoruz. Lütfen daha fazla bilgi almak için Gizlilik Politikası nı ziyaret ediniz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.