author Image

Bir Türk Restoranı

Bir Türk Restoranı

Bir Türk Restoranı

Mahallem ekibi olarak sizlere bir Türk restoranı menüsü üzerinde görüşlerimizi yazdık. İyi okumalar!

Bir Türk restoranında neler olmalı?

Menüden başlamak gerekirse, kesinlikle memleketin dört bir yanından çorba çeşitleri olmalı. Çorbalar genellikle bir takvime göre yapılır ve günün çorbası olarak takdim edilir. Analı kızlı çorbası da olmalı, süzme mercimek çorbası da. Ara sıcaklarda ise olmazsa olmazlarımız sigara böreği, paçanga gibi sıcak ve çıtır lezzetler. Soğuk mezelerde ise en çok tercih edilenler, zeytinyağlı yaprak sarma, zeytinyağlı dolma, patlıcan köz, humus gibi aperatifler. Ana yemek ise tabi ki kebap çeşitleri ile başlamalı. Döner çeşitleri, pilav çeşitleri, kuru fasulye gibi sulu yemekler, pide çeşitleri, kavurma çeşitleri en önemli ana yemek sunumları arasında. Tatlıda da çeşit çok. Baklava, sütlaç, kazandibi, tavuk göğsü gibi damakları memleket tadıyla tatlandıran tatlılar tercih edilebilir.Dizaynda ise kesinlikle memleketi anımsatacak motifler kullanılmalı. Eğer açık alan varsa nargile servis edilmeli. Hatta kebap için bir açık mutfak oluşturulmalı ve o kebap kokusu sokağa yayılmalı! Ayrıca duvar tablolarında bisiklet yerine memleket fotoğrafları sergilenmeli.

Türk Restoranlar Listesi

Peki biz gurbetçiler için Türk restoranları yeterli mi?

ABD, Almanya ve Hollanda gibi ülkeler için yeterliyken dünyanın geri kalanı için kısıtlı tercih imkanımız oluyor. Bugün Güney Afrika Cumhuriyeti’nde bile Türk işletmesi bulabiliyoruz evet ancak işi layığı ile yapan sayısı maalesef oldukça az.

Umarız, kısa zaman içerisinde Türk girişimcilerden çok daha fazla Türk işletmeleri görürüz ve Türk restoranı tercihlerini yaparken elimizde çok daha fazla tercih şansı olur.

Subscribe to our newsletter

Sign up here to get the latest news, updates and special offers delivered directly to your inbox.

You can unsubscribe at any time

Yorum Bırak

Yorum Bırak

    Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmayı hedefliyoruz. Bu nedenle, çerezlerden ve sitemizle nasıl etkileşimde bulunduğunuza ilişkin verileri kaydedecek araçlardan faydalanıyoruz. Lütfen daha fazla bilgi almak için Gizlilik Politikası nı ziyaret ediniz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.