author Image

Amerika Vatandaşlığı ve Göçmenlik

Amerika Vatandaşlığı ve Göçmenlik

Amerika Vatandaşlığı ve Göçmenlik

Amerika vatandaşlığını dört şekilde kazanmak mümkündür. Eğer ebeveynleriniz ABD vatandaşıysa, ebeveynleriniz ABD vatandaşlığına geçmişse veya siz vatandaşlığa geçmişseniz. ABD vatandaşı olmak için öncelikle kural, başka bir ülke vatandaşı olmamaktır. Ancak kendi ülkeniz de çifte vatandaşlık durumuna izin verebilir.

 

Ülkenin göç yasaları karmaşık olsa da insanlar pek çok şekilde kendileri de farkında olmadan vatandaşlık almaya hak kazanabilirler. \ABD vatandaşı olabileceğinizi düşünüyorsanız doğduğunuz yıl için geçerli olan yasalara konsolosluk aracılığı ile bakabilirsiniz.

Sartlar

Yıla göre gereken şartların bazılarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • 1952 ve 1986 yılları arasında doğan kişiler, ebeveynlerinden sadece biri ABD vatandaşı ise ve ülkede en az on yıl yaşamışsa vatandaşlık kazanabilir.
  • ABD vatandaşlığına geçen ebeveynlerin yeşil kartları varsa ve ebeveynlerinin vatandaşlığa geçtiği tarihte 18 yaşın altında iseler vatandaşlık hakkı kazanırlar.
  • Amerika sınırlarında doğan çocuklar ise otomatikman ABD vatandaşı olurlar.

ABD vatandaşlığı kazanmanız için en az 18 yaşında olmanız şarttır. Aynı zamanda, en az beş yıldır yeşil kart sahibi olmanız da gerekir. Ayrıca, ahlaklı bir kişiliğinizin olması, İngilizce bilmeniz ve Amerika siyaseti, tarihi hakkında bilgili olmanız da gerekir. Beş yıllık bekleme süresi boyunca en az 2.5 yıl Amerika’da yaşamanız şart olarak konur. Eğer bir yıldan fazla bir süre için ülkeden çıkarsanız Amerika’da bekleme süreniz sıfırlanır.

 

Vatandaşlık için gereken belgeler ve işlemler ise oldukça basittir. Öncelikle, INS’ye gerekli form olan N-400 formunu doldurup vermelisiniz. Bu başvuru formundan sonra, talebiniz işleme konur. Sonrasında ise mulakata çağırılırsınız. Mulakatta ABD tarihi, siyaseti hakkında sorular sorulacaktır. ABD’nin bağımsızlık kazandığı tarih, ABD bayrağındaki yıldızların anlamı, başkan ve başkan yardımcıları hakkında sorular sorulacaktır.

 

Kategoriler

Göçmen vizeler ise ABD’e kalıcı olarak yerleşmek isteyenler içindir. Bu kişiler, kalıcı olarak kalmak için çalışma amaçlı gelmeseler bile, göçmek vize almak zorundadırlar. ABD yasalarına esasen göçmen vizeler 4 kategoride değerlendirilir:

  • Birinci dereceli akrabalar
  • Aile dayanıklı göçmenler
  • İş dayanıklı göçmenler
  • Yeşil kart ile gelen göçmenler

Göçmen vizesi almak isteyen ve başka bir ülkenin vatandaşı olan kişiye, herhangi bir Amerikan vatandaşı veya göçmen staüsü olan kişi sponsor olmalıdır. Bu kişinin adına Amerika Vatandaşık ve Göçmenlik Bürosu aracılığı ile onaylanmış başvurunun da olması gerekir. Başvurular hakkında daha fazla bilgi almak için Amerikan Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu internet sayfasına göz atmanız yeterlidir. Göçmen vizeler, haftaiçi hizmet vermektedir ve görüşmeler sadece randevu sistemi ile yapılmaktadır.

 

ABD vatandaşı olmak sorumluluklar da getirir. Çağırılma durumunda mahkemelerde jüri olarak görev alabilmeniz, ABD’e sadık kalacağınıza yemin etmeniz, ABD yasalarına her zaman uyacağınıza ve ülkenin anayasalarını savunup destekleyeceğinizi belirtmeniz, ana sorumluluklarınızdır. Aynı zamanda, çağırılmanız durumunda ABD’de askere gideceğinize ve başka ülke için yeminlerinlerinizden de vazgeçeceğinize dair söz vermeniz gerekir.

 

Bununla birlikte, ABD vatandaşlığı almak için İngilizce sınavından geçemiyorsanız ve muaf olmak istiyorsanız sınava girdiğinizde 50 yaşın üstünde olmanız gereklidir. Ve en az 20 seneden çok Green Card sahibi olmanız da gerekli kurallardandır. Aynı zamanda, İngilizce dil seviyenizi ölçmek için gerekli olan sınava girdiğiniz sırada 55 yaş üstü ve en az 15 yıl Green Card sahibi olmanız da gereklidir.

 

Çifte vatandaşlık durumu ise her iki ülkeye karşı sorumluluklar demektir. Bu anlamda, çifte vatandaşlığın pek çok avantajları olsa da dezavantajları da vardır. Örnek verecek olursak, her iki ülkede de vergi ödeme durumu, iki farklı ülkede ikamet etme zorunluluğu gibi. Ancak ABD resmi olarak çifte vatandaşlığı kabul etmemektedir. Bununla birlikte, politik olarak veya yasal olarak da buna karşı olan hiçbir eylem yapmamaktadır. Vatandaşı olduğu ülkenin pasaportu ile seyahatlerini gerçekleştiren, oy kullanan ve askerlik görevlerini yerine getiren başvuru yapmış kişilere ABD hükümeti hiçbir cezai durum uygulamaz.

 

Subscribe to our newsletter

Sign up here to get the latest news, updates and special offers delivered directly to your inbox.

You can unsubscribe at any time

Yorum Bırak

Yorum Bırak

    Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmayı hedefliyoruz. Bu nedenle, çerezlerden ve sitemizle nasıl etkileşimde bulunduğunuza ilişkin verileri kaydedecek araçlardan faydalanıyoruz. Lütfen daha fazla bilgi almak için Gizlilik Politikası nı ziyaret ediniz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.