author Image

Almanya’da Eğitim Almak

Almanya’da Eğitim Almak

 Almanya’da Eğitim Almak

Avrupa birliği ülkeleri arasında yer alan Almanya, birçok Türk öğrencinin gündemindedir. Ülke ekonomi ve eğitim alanlarında oldukça gelişmiştir. Özellikle de Batı Avrupa’nın en popüler üniversitelerini içerisinde barındıran Almanya, güçlü yükseköğretim geleneği ve kurumsallaşmış fakülteleri sayesinde okumak isteyen pek çok öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca dünya çapında ün yapmış okullara ek olarak, ülkenin yaşam kalitesi de yüksektir. Yabancı öğrencilerin Almanya’yı tercih etmesinin diğer bir sebebi ise, konaklama gibi temel ihtiyaçların kolay bir şekilde karşılanmasından dolayıdır.

 

 

Lisans Eğitimi

Almanya’da lisans eğitimi alan veya almak isteyen birçok öğrencinin yapması gereken ilk koşul, istediği üniversiteyi belirlemek ve nasıl bir ortamda okumak istediğine karar vermektir. Türkiye’den farklı öğrenciler, Alman üniversitelerinin tümünü tercih edebilirler. Söz konusu üniversiteler, kendilerine göre belirlemiş olduğu şartları, öğrencinin kabulüne sunduktan sonra kayıt işlemlerine başlarlar. Almanya’da lisans eğitiminin süresi 3 ile 5 yıl arası değişmektedir. Özellikle de İngilizce konusunda kendini geliştirmek isteyen öğrenciler için ideal olan bu ülke, öğrencilerine bir sene üniversite hazırlık eğitimi de vermektedir. Bu hazırlık eğitimi süresince, her öğrencin Almanca dilini öğrenmesi sağlanır. Almanya’da lisans eğitimi almanın en büyük avantajı, gelişmiş bir iş imkanına sahip olmaktır. Özellikle Alman okullarından almış olduğunuz diploma sayesinde, dünyanın dört bir tarafında iş bulabilir ve yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

 

Aerial view to city Heidelberg,historical university town in Germany.

 

Neden Almanya

 • Eğitim konusunda kendini geliştirmiş olması ve dışardan gelen öğrencilere konaklama yardımı sağlamasıdır.
 • Öğrencilerin kişilik bakımından, çok kültürlü yetişmesini sağlaması ve iyi bir yabancı dil eğitimi vermesidir.
 • Alman okullarından alınan diplomaların, uluslararası platformda geçerlilik göstermesi
 • Modern dünya kültürünü iyi bir şekilde öğrencilere aktarması ve barışçıl bir yaşam zemini hazırlamasıdır.
 • Ülkenin teknolojik yönden gelişmiş olması ve öğrencilere değer veren bir tutum sergilemesi.

 

 

 Almanya’da Eğitim Koşulları Ve Konaklama

Almanya’da okumak isteyen öğrenciler için tasarlanmış olan yurtlar, genel olarak devlet bütçesi tarafından karşılanmaktadır. Çevresel faktörlere önem veren ve kişisel özgürlüğünü seven öğrenciler için tek kişilik evlerde konaklama seçeneklerinin arasında yer almaktadır. Ayrıca söz konusu ülkede okumak Türk öğrenciler, kendi ülkelerinde tamamladıkları lise eğitiminden sonra özel veya devlet üniversitelerine girmeye hak kazanması gerekir. Daha sonra başvuru için gerekli belgeleri tamamladıktan sonra Almanya’da istediği bir üniversite okuyabilir.

 

Visitor crowds at Pariser Platz, Brandenburg Gate, Berlin, Germany

Başvuru belgeleri;

 

 • Lise diploması-Noter onaylı ve Almancaya çevrilmiş olmalı
 • Lise not dökümü-transcriptiniz – Noter onaylı ve Almancaya çevrilmiş olmalı
 • ÖSYM yerleştirme belgesi – Noter onaylı ve Almancaya çevrilmiş olmalı
 • Pasaport kopyası

 

Top Alman Okullari icin buraya tiklayin!

Subscribe to our newsletter

Sign up here to get the latest news, updates and special offers delivered directly to your inbox.

You can unsubscribe at any time

Yorum Bırak

Yorum Bırak

  Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmayı hedefliyoruz. Bu nedenle, çerezlerden ve sitemizle nasıl etkileşimde bulunduğunuza ilişkin verileri kaydedecek araçlardan faydalanıyoruz. Lütfen daha fazla bilgi almak için Gizlilik Politikası nı ziyaret ediniz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.