author Image

ABD ye Nasil Geldim!

ABD ye Nasil Geldim!

ABD’ye Nasil Geldim!

Annem ve babam 1. Körfez savaşı yıllarında ABD’ye gelmişler. 3, 4 sene hiç görmedim onları, tabi hem onlarda hem de bende büyük bir özlem oluştu. O zamanlar ben, Karadeniz’de bir yerde bir akrabamızın yanında kalıyordum. Biraz para biriktirdikten sonar bana vize alabilmek için, Ankara’dan birisini bulmuşlar. E tabii ben o zamanlar daha 10 yaşındayım, bırakın Amerika’yı Karadeniz’in bile dışına çıkmamıştım daha önce.

O yaşta, 12 saat gibi bir otobüs yolculuğunun sonunda ablamla beraber Ankara’ya geldik. Bana vize alacak kadının evine gittik. Fakat ev değil sanki mülteci kampı. 10 bilemedin 15 kişi aynı eve doluşmuştu. E tabii ben aile terbiyesi olarak çok hareket edemiyorum. Annemin her misafirliğe gidişimizde “oğlum sus, kıpırdama, ayıp” demeleri çınlıyor kulağımda, sessiz sessiz bekliyorum bir köşede. Ablam da bize yardım edecek olan kadınla konuşuyor, sonra ablam çıkıp “ben memlekete geri gidiyorum” demez mi? “Nereye gidiyorsun, ben daha 10 yaşındayım, kimseyi tanımıyorum” demek istedim arkasından…..Diyemedim.

Ben, vize alacak bayan ve 15 kişi aynı evde kaliyoruz.

Ablamın beni bıraktıktan sonraki gün, ilk işimiz beni kuaföre götürmeleri oldu. Hatta hayatımda ilk defa tanıştığım biri saçlarımı sarıya boyatırken bile ne itiraz ettim ne de nedenini sordum. Fakat işte öyle saçı boyamak kolay değilmiş, sarı olacak saç oldu sana turuncu. Ufak çaplı bir kriz çıktı bu sebeple, bir kılıf uydururuz hallederiz dediler. Elime bir pasaport tutuşturdular, onu bile sormak aklıma gelmedi. Nereye çekiştirilirse oraya gidiyorum. Pasaportun ilk sayfasını açıp, “bak senin adın artık bu, annenin adı babanın adı bu. Doğum tarihin de burada, bunları iyice ezberle biri sorarsa artık bunları söyleyeceksin, tamam mı?”.

Yaşadığım şoka odaklanamadan sanki yarın çok önemli bir final sınavına girecekmişim gibi tüm bilgileri bir gecede ezberledim. Ertesi gün sabah 3 gibi, pasaportçu teyze beni uyandırdı. “hadi gidiyoruz” dedi, eh tabii ona da tamam dedim. Ne diyeceğim ki zaten, başka seçenek yok.

Artik Yolculuk Zamani

Birlikle Ankara Havalimanına geldik. Bizden hariç grubun içinde 15 – 20 kişi var, fakat grubun içinden 5 – 6 kişiyi fark edip tutukladılar. Oysa ki ben o turuncu saçımla bile sınırdan geçebildim. Air France uçağına bindik. Hostesler Türkçe bilmiyor haliyle, yanımda aynı gruptan bir abi her hostese “Türkçe biliyor musun?” diye sormaya başladı. En sonunda hostesler bulabildikleri tüm içkileri getirdi, “al da sus” dercesine. Ben de o sırada sakinleşeyim diye pasaportçu teyzenin getirdiği hapı içtim. Aradan 17 saat mi ne geçti, tek hatırladığım İstanbul’a acil iniş yapmış olmamız. JFK’ye geldiğimizi söyleyen abinin dürtmesiyle uyandım.

17 saat uyunur mu? Uyunurmuş. Artık verdiği hap ne kadar ağırsa.

Uçaktan inerken kadın bana dönüp, “elimi sıkı tut, çok kalabalık zaten. Seni gözden kaçırırsam bir daha bulamam” dedi. Elimde iki bavul, o an tutabilsem ayaklarımla tutacağım kadını. O derece gözüm korktu.

 

JFK o zamanlar 3, 4 katlı bir yerdi. Siyahisi, beyazı, Hintlisi, Çinlisi, dünyanın her yerinden bir sürü insan. O kadar insan çeşitliliği ilk defa görüyorum. O sırada birisi bağıra bağıra 4.kattan iniyor, kendi kendime “Allah Allah bu Amerika ne tuhaf bir yer ya, nereye geldik böyle” diye düşünüyorum. Gerçi o kadın beni Amerika diye başka ülkeye de götürse ben yine de farkı anlamazdım. Nereye gideceğimi, ne yapacağımı bilmiyorum ki. Tutunmuşum bir kadının koluna, o nereye ben oraya. 4.kattan adımı sayıklaya sayıklaya inen kadın yaklaştıkça bir de baktım ki annemmiş. Eh tabii bunca yılın sonrasında tanıyamadım.

 

İşte benim Amerika’ya böyle geldim.

-Hikayelerinizi “anonim” olarak paylasmak icin buraya tiklayin!

Subscribe to our newsletter

Sign up here to get the latest news, updates and special offers delivered directly to your inbox.

You can unsubscribe at any time

Yorum Bırak

Yorum Bırak

    Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmayı hedefliyoruz. Bu nedenle, çerezlerden ve sitemizle nasıl etkileşimde bulunduğunuza ilişkin verileri kaydedecek araçlardan faydalanıyoruz. Lütfen daha fazla bilgi almak için Gizlilik Politikası nı ziyaret ediniz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.