author Image

ABD Ortalama Gelir Seviyeleri

ABD Ortalama Gelir Seviyeleri

ABD Ortalama Gelir Seviyeleri

 

ABD ortalama gelir seviyeleri çok yüksek olan ülkeler arasında ilk sırada yer alıyor. Ortalama hane halkı geliri yıllık 40 bin Dolar’ın üzerinde seyrediyor. ABD hane halkı yıllık ortalama geliri bakımından dünyada bir numaradır. Gerek ekonomik, gerekse de askeri anlamda dünyanın en büyük gücü olan ABD, farklı ülke vatandaşlarının çalışmak ve yaşamak istediği ülkeler arasında ilk sıradadır diyebiliriz.

Türk Vatandaşları da ABD’ye göç etmek ve burada iyi bir iş kurmak için çaba sarf ediyor. Ülkemizden eğitim ve öğretim amacıyla ABD’ye giden çok sayıda genç öğrenci bulunmaktadır. ABD ithalatta 1 numaralı ülkedir. En çok ihracat yapan ikinci ülke konumunda olan ABD u potansiyelini vatandaşlarına da yansıtmaktadır. Gayri safi milli hasıladan gerekli pay vatandaşlara dağıtılmaktadır.

 

ABD Ortalama Gelir Seviyeleri Ne Kadar?

 

Bir ABD vatandaşının ortalama yıllık geliri 40 bin dolar civarındadır. Bu seviye dünyada en yüksek yıllık ortalama gelir seviyesi olarak ön plana çıkmaktadır. ABD’de yıllık hane halkı gelir seviyesi bu kadar yüksek olmasına rağmen, bazı sorunlar da yok değildir. Özellikle sağlık harcamalarında ABD ilk sıralarda yer almaktadır. ABD sağlık sistemi henüz tam olarak oturmuş değildir. Abd vatandaşları bu noktada diğer ülke vatandaşlarına göre biraz daha zor durumdadır. ABD sağlık sistmeninde vatandaşa yapılan herhangi bir destek bulunmamaktadır. Ülkemizde uygulanan devlet hastanesi sistemi ABD’de mevcut değildir. ABD vatandaşları ve ABD ’de yaşayan yabancı ülke vatandaşları sağlık harcamalarını kendi yıllık gelirleri üzerinden yapmaktadır.

ABD vatandaşlarının sağlık harcamalarını özel sektör üzerinden karşılaşaması ekonomik anlamda ortalama gelir düzeyini düşürmektedir. Bunun yanında pek çok AB ülkesinde uygulanan aile yardımları da ABD ülkesinde bulunmamaktadır. Aile desteğinin bulunmaması da ABD vatandaşları için önemli handikaplar arasında yer alıyor. Tüm bu negatif durumlara rağmen ekonomik anlamda en iyi koşullar yine de Abd ülkesindedir. Ülke vatandaşları refah payından azami pay almaktadır. Gelir gider dengeleri oldukça iyidir. Vatandaşların sosyal, özel ve kişisel yaşamları gayet iyi bir seviyededir. Bu anlamda en iyi durumda olan ülkelerden biridir diyebiliyoruz.

 

 

 

Subscribe to our newsletter

Sign up here to get the latest news, updates and special offers delivered directly to your inbox.

You can unsubscribe at any time

Yorum Bırak

Yorum Bırak

    Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmayı hedefliyoruz. Bu nedenle, çerezlerden ve sitemizle nasıl etkileşimde bulunduğunuza ilişkin verileri kaydedecek araçlardan faydalanıyoruz. Lütfen daha fazla bilgi almak için Gizlilik Politikası nı ziyaret ediniz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.