author Image

5 Adımda Yurt Dışında Eğitim!

5 Adımda Yurt Dışında Eğitim!

 

5 Adımda Yurt Dışında Eğitim

Günümüzde pek çok öğrenci kariyer basamaklarını daha hızlı tırmanmak, iş bulmayı kolaylaştırmak, farklı kültürler tanımak ve yeni arkadaşlar edinmek adına yurt dışında eğitim almaya karar veriyorlar. Fakat her ülkenin, her şehrin, her okulun eğitim imkanları birbirinden farklı. Bu noktada öğrencilerin dikkat etmesi gereken kriterleri derledik.

 

1. Eğitim Seviyesine ve Alana Karar Vermek

Günümüz şartlarında yurt dışına insanlar lisans, lisansüstü eğitimler, lise eğitimi ya da dil eğitimi için gidiyorlar. Hangi alanda ya da hangi düzeyde eğitim alacağınıza karar vermeniz ilk adımı oluşturacaktır. Mutlaka bursları ve yurtdışındaki okullar ile Türkiye’deki okulların ile olan denklik durumlarını araştırmalısınız.

 

1. Ülke Seçimi Yapmak

Yaşayacağınız ülkedeki eğitim, kira, sağlık gibi hizmetler sizin bütçenizi aşan maliyetlerde olabilir. Ya da iklimi, kültürü, yemekleri sağlığınızı, ruh halinizi olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilir. Yurt dışında yaşamak sadece eğitim için değil sosyal hayat için de kaçınılmaz farklılıklar yaratacaktır. Her ne kadar uçak yolculukları ile gidip gelmeler kolaylaşsa da orada aylarca yaşayacaksınız. Bu yüzden her yönden irdelemenizde fayda var.

 

1. Okul Seçimi Yapmak 

Bazı okullarda bölüm içerikleri Türkiye’deki içeriklerden farklı olabilir. Bazı okulların burs imkanları diğerlerine göre daha fazla ya da daha az olabilir. Sosyal faaliyetleri aktif olan okulların tercih edilmesi, okulların kendilerine özel sınavları gibi etmenlere çok dikkat etmelisiniz. Özellikle akademik denklik ve sosyal eş değerlilik kavramlarını karşılayan okulları tercih etmelisiniz.

 

1. Başvuru Kriterlerini Değerlendirmek

Yurt dışında eğitim veren okullar, aynı ülkede olsa bile sizden farklı kriterler isteyebilir. Tüm belge ve donanımlara hazırlıklı olarak gitmenizde fayda var. Lise transkripti, TOEFL gibi dil sınavları belgesi, sağlık belgesi, CV gibi uzayıp giden bir liste ile karşılaşacaksınız. Tüm bu kriterleri sağladıktan sonra uluslararası öğrenci olma yolunda büyük yol kat etmişsiniz demektir.

 

1.  Kabul ve Gidiş İçin Hazırlıklar

Yurt dışı okul başvurusu yaptığınız kurumlar size kabul edildiğinize dair mail atabilir ya da telefonla ulaşabilir. Ancak aksayan geciken durumlarda mutlaka siz mail, telefon, faks gibi yollarla ulaşmalısınız. Kurumlarda kimi zaman işler aksayabilir, ilgili olmanız, web siteleri ve okulların sosyal medyalarını takipte kalmanız gerekir. Hazırlıklar için ise mutlaka en az bir ay önceden sağlık kontrolleri, maddi ihtiyaçlar, kalacak yer vs. tamamlanmalıdır.

Subscribe to our newsletter

Sign up here to get the latest news, updates and special offers delivered directly to your inbox.

You can unsubscribe at any time

Yorum Bırak

Yorum Bırak

    Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmayı hedefliyoruz. Bu nedenle, çerezlerden ve sitemizle nasıl etkileşimde bulunduğunuza ilişkin verileri kaydedecek araçlardan faydalanıyoruz. Lütfen daha fazla bilgi almak için Gizlilik Politikası nı ziyaret ediniz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.